Zánět žil jako onemocnění, které zná důvěrně mnoho z nás
Zánět žil – onemocnění postihující především dolní končetiny. Nezřídka se však objevuje i na rukou, a to z důvodu zpomalení toku krve v žílách či při krevních sraženinách. I když se onemocnění jeví na první pohled jako velmi děsivé, nejedná se o nijak nebezpečné onemocnění – alespoň v počátečních fázích.
Tromboflebitida není nebezpečná, ovšem trombóza ano
Změna pigmentace, často zatvrdlé a zarudlé místo na nohách nebo rukách. Přesně tak lze popsat zánět žil – onemocnění, které dnes bohužel není ničím výjimečným. Jak již bylo zmíněno, počáteční fáze choroby, kdy je diagnostikována takzvaná tromboflebitida není ničím nebezpečným, i když nemoc vypadá na první pohled opravdu strašlivě. Problém nastává až v okamžiku, kdy lékař sdělí, že se jedná o trombózu, zánět hlubokých žil. V takovém případě je nutné co nejdříve zahájit léčbu, protože trombóza nevýlučně končí i smrtí.
Zánět žil má mnoho podob
Povrchový nebo hluboký zánět žil – to je hlavní rozdělení onemocnění, které postihuje celý žilní systém člověka. Život ohrožující je druhé zmíněné, i když povrchová alternativa se jeví jako horší na pohled, a to kvůli křečovým žílám, které jdou s onemocněním ruku v ruce.
Tím však dělení zánětu ani zdaleka nekončí. Dále rozlišujeme infekční a neinfekční zánět. V prvním případě vniká do těla bakterie, druhý případ vzniká z důvodu poranění. Pokud dojde při nemoci ke krevním sraženinám, může se také vyskytnout velmi závažná komplikace, kterou je utržení žil a zanesení do plic. Dalším stádiem by mohla být plicní embolie, což je opět život ohrožující jev.
Mladí lidé, obézní jedinci i těhotné ženy
Jaká skupina lidí je nejvíce ohrožená? Typickou příčinou vzniku tromboflebitidy nebo posléze trombózy je dlouhé upoutání na lůžko. I proto vzniká nepříjemné onemocnění v okamžiku, kdy člověka trápí zlomenina nebo jiný podobný zdravotní problém. V posledních letech se však objevuje i u jedinců, kteří se nemohou nebo nechtějí dostatečně hýbat. Ohroženou skupinou jsou tak obézní jedinci, mladí lidé neustále fungující na home office či těhotné ženy, jimž jejich dítě rostoucí pod srdcem dává pořádně zabrat.
Statistiky také ukazují, že ohroženou skupinou jsou i lidé mající nad padesát let či kuřáci, kteří velkou měrou zaměstnávají své plíce.
Další rizikové faktory, spějící ke vzniku zánětu žil:
- Chirurgický výkon
- Úraz
- Užívání hormonální antikoncepce