Zamiokulkas do každé rodiny. Co byste měli vědět?
Ať už svůj příbytek zařizujete do moderního nebo vintage stylu, v žádném případě by v interiéru neměly chybět pokojové rostliny. Ty patří do každé rodiny, ale pokud nechcete celkový vzhled místnosti „narušit” barevnými kousky, svou pozornost směřujte na stálezelené druhy. Jedním z nich je také zamiokulkas, o kterém se říká, že ho prakticky nic nezničí a že roste všem. Učaroval vás právě touto charakteristikou? Skvělé, pojďme si prozradit několik základních informací.
Požadavky na pěstování jsou minimální
Zamiokulkas je pokojová rostlina, jejíž požadavky na pěstování jsou naprosto minimální. Ale to už vyplývá z textu výše. Abyste však věděli, na jakém staveništi se bude rostlině nejlépe dařit, umístěte ji na světlé místo (ovšem nikoli na přímé sluníčko, to žádné rostlině nesvědčí).
Aby měla z čeho růst, respektive byla v růstu podporována, pravidelná zálivka je důležitá. Pokud však jednou za čas zapomenete na tento krok, nic se neděje. Díky svým dužinatým listům je zamiokulkas zvyklý na období sucha, respektive je na ně připraven a dokáže jim hravě čelit.
Přesazování je klíčem k velké rostlině
Prakticky každá pokojová rostlina jednou za čas potřebuje změnu. Je to podobné jako u lidí – i ti oceňují, když mohou alespoň krátkodobě změnit prostředí, ve kterém pobývají, nemýlíme se? Proto zamiokulkas jednou za čas přesazujte. Nemusí se k tomu schylovat denně, jednou za tři roky stačí.
Důvodem přesazování je především množství nových živin, které nová půda rostlině přinese. Navíc rostlina se plynoucími léty zvětšuje a po nějaké době potřebuje zbrusu nový květináč.
Pozor na choroby
Je mylné se domnívat, že nemocemi trpí jenom lidé nebo zvířata. Choroby mohou postihnout i pokojové rostliny a zamiokulkas není výjimkou. Tuto stálezelenou krasavici trápí velmi často žluté listy, jejichž viníkem je přílišná zálivka (nejčastěji). Přelévání rostlinám nesvědčí, vyžadují delší časový interval, než proschnou.