Spánek je základ zdraví. Jaké chyby děláme nejčastěji?
Během spánku má naše tělo možnost se regenerovat a zpracovávat látky, které jsme do něj během dne dodali. Právě v oblasti spánku ale děláme mnohé chyby. Jaké to jsou? Děláte je také?
Spíme ve starých peřinách
Když se zamyslíte nad kvalitou svého spánku, možná vás to také napadne: Kdy jste naposledy měnili bytový textil a lůžkoviny, ve kterých spíte? Podle mnohých odborníků bychom měli měnit matrace, peřiny a polštáře alespoň jednou za sedm let. V případě alergiků ještě častěji. Spánkem trávíme až třetinu života. Proto bychom se měli obklopovat pouze kvalitními materiály.
Večer hodně jíme
Vědci, kteří se zabývají spánkovým režimem, často doporučují nejíst alespoň dvě hodiny před tím, než se chystáme na kutě. Dodržujete toto doporučení i vy, nebo jste zvyklí se před odchodem do pelechu pořádně nacpat? Lidé, kteří ve večerních hodinách jedí těžká jídla, mají podle vědeckých výzkumů lehčí spánek a větší sklony k obezitě a zdravotním potížím.
Ať nežije obrazovka
Mnozí lidé na to již přišli: Světlo, které vyzařuje obrazovka televize, počítače nebo telefonu, neprospívá našemu spánkovému režimu. Místo pročítání zpráv nebo zajímavostí na internetu byste si pro večerní klidný spánek měli na chvíli rozsvítit lampičku a číst si nějakou poklidnou knihu. Nemusí být záživná, důležité je, že odvede vaši pozornost. Snadněji se unavíte a zklidníte mysl pro zdravý spánek.
Alergikové mají těžší přípravu
Pokud trpíte alergiemi, měli byste si na svůj spánkový režim dávat ještě větší pozor. Například dětským klientům alergologie se doporučuje, aby si denně myli vlasy a zamezili tak vdechování pylových a prachových částic, které se ve vlasech udržují. Dobré je také obklopit se antialergenními materiály, jako je v případě lůžkovin duté vlákno nebo další speciálně vytvořené materiály.
Jak jste na tom s přípravou na kvalitní spánek vy?