Příznaky a léčba plicní chlamydie
Plicní chlamydie se řadí mezi nepříjemná onemocnění. Způsobuje ji bakterie Chlamydia pneumoniae. Ta dokáže žít uvnitř našich buněk a způsobovat respirační onemocnění a atypický zápal plic.
Lidské patogeny způsobující potíže
V běžné medicíně se nejčastěji setkáváme s dvěma druhy chlamydií. První z nich je Chlamydia trachomatis, druhý Chlamydia pneumoniae. Oba jsou lidské patogeny. První z nich se řadí mezi současně nejčastější sexuálně přenosný patogen. Stojí za vznikem pohlavních chorob. Plicní chlamydie se dokáží umístit v buňkách našich dýchacích cest, kde čekají v latentní formě. Když je organismus oslabený, začnou se množit.
Přenáší se pomocí kapének
Plicní chlamydie se nejčastěji přenášejí kapénkovou formou. Stačí kýchnout nebo zakašlat. Přenos je také přímý. Inkubační doba u této nákazy je jeden až tři týdny. Bakterie si energii berou z buněk nemocného. Zde jsou vyloučeny, nebo se jim podaří, že buňka praskne a bakterie se dostávají dále a postupují tkání.
Příznaky nákazy
Ve většině případů je toto onemocnění bezpříznakové. Když se ale objeví, pocítíte to například tak, že u sebe budete pozorovat zimnici, dráždivý kašel, bolesti hlavy, zvýšenou únavu, kýchání, pocení nebo tlak v oblasti průdušek nebo plic.
V první fázi se bakterie postarají o zánět nosohltanu, bronchitidu, zánět středního ucha nebo zánět spojivek. Později hrozí roznesení bakterií do těla, kdy se rozvíjí astma, artritida, sinusitida nebo Alzheimerova choroba.
Léčí se antibiotiky
Léčba antibiotiky je v případě této infekce nutná. Chlamydie se snadno vyšetří – stačí k tomu odběr krve a následný laboratorní screening. Po přeléčení antibiotiky obsahujícími makrolidy a tetracykliny se většinou léčba daří. Někdy je nutné nasadit antibiotickou léčbu opakovaně.
V případě neléčené infekce je pacient nakažlivý pro široké okolí. Když nakazí někoho se slabší imunitou, hrozí této osobě přímé ohrožení života. Když se infekce dostane do oka, člověk může i oslepnout.