Nejčastěji užívané termíny ve světě dřevostaveb. Buďte v obraze
Dřevostavby na klíč se dostávají do popředí mnoha zájemců o vlastní bydlení. Pozornost na sebe strhávají díky vlastnostem, kterými se pyšní, a těmi je rychlost výstavby nebo přijatelná cena. Pokud i vy přemýšlíte nad jejich pořízením, vyplatí se vědět a znát několik termínů, s nimiž můžete přijít při jejich výstavbě do kontaktu. Abyste před staviteli nevypadali jako naprostí amatéři, prozraďme si a definujme si nejčastější z nich.
Co je to sendvičová dřevostavba?
Vůbec nejčastěji se setkáte s pojmem ,,sendvičová dřevostavba”. Jenže o co se vlastně jedná? Co tím mají stavitelé na mysli? Nejde o konstrukční systém, jak se řada lidí domnívá, ale mluvíme o skladbě obvodové stěny, která se skládá z několika vrstev různých materiálů.
Obvykle se tímto myslí sloupková konstrukce a bere se za ni třeba i roubená dvoustěna, pokud má vloženou izolaci (to ale pouze pro příklad).
Co je to prefabrikovaná dřevostavba?
Nabízena vám může být také takzvaná prefabrikovaná dřevostavba. A i v tomto případě si nemusíte být úplně jistí tím, o co se vlastně jedná. Nyní mluvíme o označení pro systém výstavby, kdy se vyrábí jednotlivé dílce v hale a vše se poté montuje až na staveništi.
Obecně tímto způsobem (čili že se kusy vyrobí v dílně a vše se složí až na místě výstavby) se mnohé dřevostavby rodí.
Co je to pasivní dům?
S čím se také ve světě dřevostaveb můžete setkat je označení pasivní dům. A stejně jako v předcházejících případech, ani v tomto si nemusíte být jistí správnou definicí. Řeč je konkrétně o stavbách, které nejsou takřka vůbec závislé na elektrické energii. Čili vytápí ryze sluneční zářením či vnitřními zisky ze spotřebičů či osob a podobně.
Ano, lze říct, že se jedná o ekologický styl bydlení. Pasivní stavby potřebují opravdu nízké množství energie, protože se obejdou prakticky bez klasické topné soustavy.