Edisonova technika polospánku: v čem spočívá a proč bychom ji měli vyzkoušet?
Existují lidé, kteří kreativitou oplývají, ale také ty, kteří se musí dost namáhat, aby je něco kreativního napadlo. Vynálezce Edison měl svou metodu, s jejíž pomocí dosahoval lepší kreativity a schopnosti řešit své problémy. Jeho technika spočívá v tom, že spal jen tak dlouho, aby dosáhnul pouze první fáze spánku. Mohli bychom tedy říci, že se vyhýbal hlubokému spánku. Skutečně mu tato technika dopomohla k lepším výkonům? Vědci z pařížského institutu se na ni zaměřili.
Edisonova technika
Pokud byste chtěli vyzkoušet Edisonovu techniku a přijít také s nějakým závratným objevem, můžete to udělat jako tento slavný vynálezce. Když se potýkal s nějakým problémem, který vyžadoval kreativní řešení, usínal v křesle a v ruce držel míč. Jakmile se jeho spánek dostal do bodu, kdy se uvolnily svaly tohoto vědce, míč spadl a probudil jej. To byl přesně ten okamžik, kdy z polospánku přecházíme do hlubokého spánku.
Téměř žádný spánek
Vzhledem k tomu, že tato první fáze spánku (přesněji řečeno polospánku) trvá pouhých 7 minut, je jasné, že toho moc nenaspal. Během této doby dochází k tomu, že se lidské tělo dokonale uvolní, myšlenky proudící v hlavě se uklidní a zmizí veškeré blokády. A právě na tuto část se zaměřili pařížští vědci. Ti napodobili Edisonovu techniku. Účastníci dostali za úkol vyřešit matematický rébus. Na začátek měli 30 pokusů, pokud se jim řešení nepodařilo najít, byli vyzváni ke spánku. Ještě předtím, než mohli úplně usnout, byli probuzeni a vyzváni k vyřešení úkolu.
K čemu vědci dospěli?
Takto probuzené osoby nemuseli dospět výsledku ihned po probuzení. Potřebovali opět více pokusů k rozluštění matematického rébusu. Nicméně jejich šance na vyřešení se až trojnásobně zvýšily. Tento efekt byl rozpoznatelný i u lidí, kteří v první fázi spánku strávili pouhých 15 sekund.