Dracéna a tajemství jejího pěstování. Mějte doma působivou krasavici
Dracéna patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Vnáší do domova příjemnost, útulnost a je tak skvělým společníkem, který vás den co den provází životem. Abyste se nemuseli dívat na uvadající pokojovku, naučte se ji řádně pěstovat. V čem konkrétním tkví kouzlo jejího pěstování a naopak jakým chybám se vyvarovat?
Kde se vzala dracéna?
I když dracéna patří k dobře známým pokojovým rostlinám, není s námi od pradávna. Její kořeny sahají na daleký Madagaskar, což je ohrožená destinace. Zabydlela se však také v Asii a v Africe. Zkrátka a dobře si libuje v subtropických a tropických oblastech. I proto se při jejím pěstování zaměřte na stanoviště, kam dosahují přímé sluneční paprsky. A stejně tak se zaručte o to, že bude po celý rok na místě, kde teploty neklesnou pod dvacet stupňů Celsia.
Dracéna se nechá rozmazlovat
Možná vám to zatím přijde, že je dracéna poměrně rozmazlená rostlina. No, on to není jenom pocit, je to holý fakt. Dracéna skutečně miluje rozmazlování a vyžaduje vaši pozornost i správné zázemí, které jsme již nastínili.
V souvislosti s jejím pěstováním se nabízí otázka, jak z ní vykouzlit pokojovou rostlinu tak krásného tvaru. Aby byl její tvar opravdu pěkný, je zapotřebí ji pravidelně zaštipovat. Tento krok zajistí, že s vámi bude sdílet jednu domácnost po dlouhá léta.
Výškou může dosáhnout až 150 centimetrů, někdy dorůstá až do výšky dvou metrů. Pokud byste pátrali po jejích stopách ve volné přírodě, narazili byste na pokojové rostliny dosahující bezmála tří metrů.
Jak je to se zaléváním?
Stejně jako žádná jiná pokojová rostlina, ani dracéna nemá v lásce přelití. Zpravidla ji zaléváme ve chvíli, kdy její substrát zeje suchem. Každé jaro ji na začátku vegetačního období přesazujeme a v této době ji také přihnojujeme, a to každých čtrnáct dnů.