Demolice raději sledujte z bezpečné vzdálenosti. Kdy se staly zvláštní případy?
Demolice budov si žádá vysokou míru bezpečnosti. Je třeba zajistit, aby se veřejnost nacházela ve vzdálenosti, kdy lidi nemohou zranit kousky demolovaného objektu. Podívejte se ale na případy, kdy se budova zachovala jinak, než bylo původně v plánu.
Stojí za to jít o kousek dál
Demolice budovy je pro širokou veřejnost skutečnou podívanou. Některé bourací práce doslova přitahují desítky nebo stovky diváků jako magnet. Snad si ale budete pamatovat, že od demoličních prací je vždy potřeba co nejvíce odstoupit. Někdy se totiž i přesné výpočty mohou o kousek mýlit, jak se již v minulosti několikrát stalo.
Kuriózní případ
Například již světoznámý kuriózní případ je dáván stále k připomínce, že ne vždy jsou exaktní výpočty všespásné. Své by o tom mohla říci již velmi vousatá historka o tom, jak se bourala budova v tureckém Cankiri. Tento zaznamenaný nepovedený případ demolice je o to kurióznější, že se budova odmítala sesunout k zemi, a místo toho předvedla nečekanou podívanou. V roce 1928 se totiž místo zdemolování doslova otočila naopak. Budova předvedla parádní kotrmelec a zůstala stát naopak, střechou dolů. Naštěstí se tento dům zastavil nedaleko obytného domu, který stál opodál.
Tohle se nepovedlo
Několik let nazpátek svět obletělo video z dánského Vordingborgu. Zde se podle příprav chystala demolice starého sila. Budova o výšce 53 metrů se měla pokojně sesunout k zemi. Bohužel se tak ale nestalo a silo se odporoučelo na nedalekou knihovnu a kulturní centrum. V době demolice byli samozřejmě všichni lidé z okolí evakuováni, nikomu se tak nic nestalo. Hasiči ale následky pádu budovy odklízeli ještě nějaký čas.
Až se bude ve vašem okolí demolovat nějaká velmi vysoká budova, vždy si raději ponechte trochu více odstupu, než jaký po vás chtějí zástupci demoliční firmy. Pro strýčka příhodu.