Jak pečovat o půdu před zimou
Zahrada v posledních měsících dostala pořádně zabrat, o tom není pochyb ani sporu. Proto jí před zimou vyjádřete své velké díky. Kromě toho, že se pustíte do úpravy trávníku pomocní benzínové sekačky a ostříháte keře pomocí křovinořezů, věnujte čas také záhonům, které vám v uplynulých měsících vyprodukovaly skutečně vynikající, sladkou a šťavnatou zeleninu.
Co nastává po sklizni?
Listopad je ideálním měsícem pro sklízení poslední zeleniny. I když mnozí už mají záhony dávno vyryté, v některých stále ještě dřímají karotky, ředkvičky nebo vynikající kedlubny. Až budou však záhony skutečně prázdné, je načase se půdě začít věnovat.
Půda je v každém případě velmi vyčerpaná, ať už jste plodiny pěstovali jakkoliv. Pokud pěstujete plodiny velkoplošně, je pravděpodobně zatížená více než kdybyste pěstovali jen pár kousků zeleniny.
Než se pustíte do prvních prací, nejdříve sami posuďte jaký je stav půdy. Poradí vám nejen její vzhled, ale také její struktura i to, jak se celkově dařilo pěstovaným plodinám. Skutečně jste se radovali z bohaté nadílky nebo jste se museli hnojivy pořádně ohánět, abyste se těšili alespoň z něčeho?
Je nutné vyrovnat poměr živin
Před zimou je na zahradě práce víc než dost. A půda, jak už nyní víme, také potřebuje vaši pozornost. Proto jí ji dopřejte tím, že jí doplníte ztracení živiny. To je první krok – vyrovnat poměr živin. Půda by měla obsahovat dostatečné množství organické hmoty, proto použijte taková hnojiva, která to splňují.
Nezapomeňte na řádné rytí, které by mělo být hlavně šetrné, abyste nenarušili příjem doplněných živin. Hnojení obecně by se nemělo příliš zarývat, spíše nechte větší množství rostlinné hmoty na povrchu půdy. Půda tím pádem ani nebude tolik trpět v případě, že by přišly skutečně nízké zimní teploty.