Vypěstujte si exotický kávovník, který doma jen tak někdo nemá
Přemýšlíte o tom, že se pustíte do pěstování něčeho exotického? Pak byste neměli lenit a měli byste se pustit do exotického kávovníku. Pokud jste milovníkem kávy, možná vás někdy napadlo, že začnete pěstovat exotický kávovník. Bohužel vás řada lidí mohla odrazovat od tohoto pěstování proto, že prý kávovník vám nikdy nezačne plodit. Jenže to je samozřejmě omyl, kávovník plodit začne, jenom je to o pěkné dávce trpělivosti.
V případě, že se rozhodnete pro pěstování kávovníku, máte rovnou tři možnosti, jak ho pěstovat. Pravděpodobně se pustíte do kávovníku arabského, který je u nás nejznámějším.
Tři způsoby pěstování kávovníku
Vůbec nejsnazším způsobem, jak pěstovat kávovník, je pěstovat ho ze sazeničky, respektive si pořídit už vzrostlou rostlinu. Kávovník lze koupit v každém hobby marketu, prodává se jako zcela běžná pokojová rostlina.
Druhou možností, jak pěstovat kávovník, je pěstovat ho z řízku. Řízky se berou z postranních větví už vzrostlé rostliny a stačí je jen zapíchnout do směsi rašeliny a písku a starat se o ně při teplotě pohybující se kolem pětadvaceti stupňů Celsia.
Tím nejsložitějším a nejtěžším způsobem, jak pěstovat kávovník, je ze semene. Doporučujeme semínka převzít od českého pěstitele, nekupujte je v e-shopu nebo v supermarketech, protože nikdy nevíte, v jakém jsou stavu.
Na co si dát pozor při pěstování kávovníku
Ať už jste se rozhodli kávovník pěstovat jakýmkoli způsobem, nabízí se otázka, na co si dát při pěstování pozor. Možná byste si mysleli, že jeho pěstování je poměrně náročné, ale není tomu tak. Kávovníku stačí stanoviště, kde se teplota pohybuje okolo pětadvaceti stupňů Celsia, v zimě pak teplota nesmí klesnout pod patnáct stupňů. Co se týče zálivky, doporučujeme do ní přidávat hnojivo, a to v době vegetace. V době vegetačního klidu se rostlina zásadně nehnojí.
Co kávovníku neprospívá, tak jsou přímé sluneční paprsky. Vhodné je naopak intenzivní rozptýlené světlo.